Hızla büyüyen topluluğumuzdaki sürücü arkadaşlarımızın ve yolcularımızın huzurunu ve mutluluğunu korumak adına Topluluk Kurallarımızı oluşturduk. Bu kurallar, tüm sürücü ve yolcuların belirli bir saygı ve sorumluluk çerçevesi içinde hareket etmesi ve Scotty deneyimini herkes için pozitif hale getirmek adına oluşturulmuştur. Tüm sürücü ve yolcularımızın aşağıdaki kavramları benimsemeleri sistemi sağlıklı bir şekilde kullanmaya devam edebilmeleri için önemlidir.

Karşılıklı Saygı

Scotty'de sürücülerin ve yolcuların birbirlerin saygılı olması beklenmektedir. Ne bir sürücü yolcunun çağrısını kabul ettikten sonra onu gereksiz yere bekletir, ne de bir yolcu, acelesi var diye sürücüsüne haddinden fazla hızlı gitmesi için baskı yapar. Bununla beraber, sürücü ve yolcuların birbirlerine nezaket kuralları dahilinde davranması beklenir. Scotty kullanan herkes kendi gibi olmayan, farklı hayat tarzına sahip insanlarla beraber seyahat edebileceğini bilir ve bu farklılıklara saygı duyar.

Güvenlik

Scotty yolculuklarında buluşma konumundan varış konumuna güvenli şekilde ulaşmak kullanıcıların en önemli sorumluluğudur. Kullanıcılar yolculuk sırasında sürüş güvenliğini tehlikeye sokacak tüm davranışlarlardan kaçınmalıdır. Scotty sürücülerinin platforma dahil olurken kendilerine aktarılan güvenlik kurallarına uymaları hayati önem taşır. Güvenli sürüş süreci motosiklete binerken başlar ve inildiğinde sona erer. Sürücüler, her yolculuk öncesinde yol arkadaşına yorulmadan bu kuralları hatırlatmalı ve motosikler kültürüyle yeni tanışan yolculara bu güzel kültürü aktarmalıdır.

Geri Bildirim

Scotty'de yolculuk sonunda sürücüler yolcuları, yolcular da sürücüleri puanlayabilirler. Bu puanlamaların dürüstçe yapılması platformumuzu daha iyi hale getirebilmemiz için oldukça önemlidir. Geri bildirim puanları sayesinde her kullanıcı sistem içindeki davranışlarının sorumluluğunu taşır. Bu durum Scotty’nin her zaman güvenli ve insanların birbirlerine saygı duyduğu bir platform olarak kalmasına yardımcı olur. Tüm sürücü ve yolcularımızdan ricamız; lütfen yolculuğunuzun sonunda deneyiminize puan verin!

Yolcular Hangi Durumlarda Scotty’den Uzaklaştırılabilir?

Kullanıcıların Scotty yolculuklarında sergilediği tutum ve davranışlar sürüş konforunu ve güvenliğini doğrudan etkiler. Bu nedenle kullanıcıların yolculuk güvenliğini tehlikeye atacak davranışlada bulunmamasını ve iletişimde daima nezaket kurallarına uymalarını bekliyoruz.

Scotty kullanıcılarının uygulama hesapları bazı durumlarda kapatılmaktadır. Buna neden olabilecek durumlar şu şekildedir:

 • Sürücüden hızlı gitmesini istemek. Bilindiği gibi, trafiğin yoğun olduğu İstanbul gibi büyük şehirlerde motor ile seyahat etmek zaman açısından binek araçlarla yapılan yolculuklara göre kıyaslanamayacak kadar avantajlıdır. Buna rağmen; yolcuların, acelesi olduğu gerekçesiyle sürücülere trafik standartlarının üzerinde hız yapmasına sebep olacak şekilde baskı yapması Scotty Yolculuk Kurallarına aykırıdır. Scotty için en önemli şey yolcuların ve sürücülerin güvenliğidir. Scotty sürücüleri, yolcularını, acele etmeye gerek kalmadan, istedikleri noktaya şehrin şartlarında olabilecek en verimli ve en güvenilir şekilde götürecektir.
 • Güvenlik ekipmanlarını kullanmayı reddetmek. Sürüş güvenliğinin en büyük belirleyicilerinden biri de güvenlik ekipmanlarıdır.
 • Sürücülerin kabul ettiği yolculuk çağrılarını devamlı suretle reddetmek. Bir sürücü, bir yolcunun çağrısını kabul ettikten sonra yolculuğu planlamaya başlar ve bu doğrultuda harekete geçer. Eğer bir yolcu devamlı suretle, sebepsiz yere, önce çağrıda bulunup ardından o çağrıyı reddederse, sürücüleri mağdur etmiş olur ve öncelikle Scotty ekibi tarafından uyarılır, davranışın devamı halinde sistemden uzaklaştırılır.
 • Araca zarar vermek. Örneğin, sürücünün motoruna kasten vurmak veya alkol veya diğer yabancı maddelerin etkisi altında diğer istenmeyen hareketlerde bulunarak aracın zararına sebep olmak.
 • Uygunsuz şekilde iletişim kurmak. Örneğin, sürücüye haddinden fazla özel sorular sormak, tehdit etmek veya saygısız, uygunsuz ve agresif yorumlarda bulunmak.
 • Sürücüye yolculuk şartlarından bağımsız şekilde fiziksel temas kurmak. Scotty’de yolculuk yapan kullanıcılar sürücüye sarılarak/tutunarak yolculuk yapmak zorunda değildir. Sisteme kabul edilen tüm motorların yolcunun bindiği hizada yan demirleri vardır ve yolcu buraya tutunarak güvenle yolculuğunu yapabilir. Scotty platformu içinde herhangi bir kadın-erkek ilişkisine sebebiyet verecek veya cinsel amaç ve içerik taşıyan davranışlar yasaktır. Bununla beraber, sürücülere fiziksel saldırıda bulunmak, temas içeren tehditkar davranışlar sergilemek yolcu hesabının süresiz kapatılması için yeterli sebeplerdir.
 • Yolculuk tamamlandıktan sonra sürücüyle istenmeyen şekilde iletişime geçmek. Unutulmamalıdır ki Scotty’de sürücülerin ve yolcuların numaraları anonim olarak gözükür ve her iki taraf da kişilerin özel numaralarına ulaşamaz. Buna rağmen, sürücünün onayı olmayan bir şekilde sürücünün telefon numarasını alıp, yolculuğun ardından sürücüyü aramak, mesaj atmak veya fiziksel olarak buluşmak yolcuların sistemden uzaklaştırılmasına sebebiyet verir.
 • Scotty kullanırken ceza hukuku kapsamında suç işlemek veya teşebbüs etmek. Örneğin, yolculuk sırasında uyuşturucu madde kullanıldığı veya üzerinde taşındığı, veya yolculuğu herhangi başka bir suç işlemek için yaptığı tespit edildiği durumlarda yolcu sistemden uzaklaştırılır ve istenildiği takdirde, ilgili yolcunun bilgileri güvenlik güçleriyle paylaşılır.
 • Yolcu Sözleşmesini ihlal etme. Tüm yolcular Scotty’e üye olduklarına yolcu sözleşmesi’ni kabul eder. Bu sözleşmeyi ihlali halinde yolcu sistemden uzaklaştırılabilir.
 • Hileli davranışlarda bulunmak. Örneğin, Scotty hesabında yaşını, cinsiyetini vb. özelliklerini beyan ederken kasten yanlış bilgi vermek veya haksız promosyon/bonus kazanmak için herhangi bir aksiyon almak.

Bir yolcunun yukarıdaki gibi Scotty Yolculuk Kurallarına uymayan bir davranışı tespit edildiği anda hesabı askıya alınır ve davranışın durumuna göre ya hesap kalıcı olarak kapatılır veya ilgili yolcu ile iletişime geçilir ve yolcudan Scotty ile işbirliği yaparak problemi izah etmesi beklenir. Bu konuşmanın sonucuna göre hesap kalıcı olarak kapatılabilir veya geri açılabilir.

Sürücüler Hangi Durumlarda Sistemden Uzaklaştırılabilir?

Sistemden uzaklaştırılan sürücülerin Scotty üzerinden yolculuklarını paylaşmaları ve gelir elde etmeleri imkansız hale geldiği için, bu duruma sebep olacak davranışları ve şartları açık bir şekilde açıklamanın önemli olduğuna inanıyoruz. 

İleride, sürücülerin hesaplarının kapanmasına sebep olabilecek ve şu an öngörülemeyen sebepler olabileceği için Scotty Topluluk Kuralları belirli aralıklarla güncellenecek ve değişiklikler sürücülere bildirilecektir. Şu an için sürücülerin sistemden uzaklaştırılmasına sebep olacak davranışları 4 ana başlık altında toplanır: Yolculuğun kalitesi, yolculuğun güvenliği, hile yapmaya teşebbüs ve uygunsuz iletişim.

Ayrıca, Scotty Yolculuk Kuralları ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak ve sürücü hesaplarının hangi davranışlarda süresiz kapatılacağını, hangilerinde uyarı verileceğini veya geçici olarak kapatılacağını öğrenmek için hazırladığımız dökümana göz atabilirsiniz.

Yolculuğun Kalitesi

Scotty platformundaki sürücülerden, yolculukları güvenli bir şekilde gerçekleştirmeleri, yolcularına karşı nazik ve saygılı davranmaları beklenir. Bununla beraber, pek çok yolcunun motor ve motorcu kültürünü bilmediği fakat Scotty platformuna ilgi göstererek, bu kültürü anlamaya, öğrenmeye açık olduğu görülmektedir. Sürücülerin, bir parçası oldukları bu güzel kültürü de imkan buldukça yolcularına saygılı ve samimi bir şekilde aktarmaları ve motor kültürünü yaygınlaştırmaları da sürücülerden beklenmektedir. Bu beklentilerin gerçekleşmesiyle birlikte, yolculukların kalitesi artacak, haliyle daha çok yolcu sisteme ilgi duymaya başlayacaktır. Bu da sürücülerin daha çok kazanç elde etmelerine ve motor kültürünün daha çabuk yayılmasına sebep olacaktır. Kalitesiz yolculuklar ise aksi duruma sebep olacak ve bundan zarar gören hem sürücüler hem de motor kültürü olacaktır.

Yolculuk kalitesinin tespit edilmesi ve sürücülerin sistemden uzaklaştırılmasına sebebiyet veren iki önemli metrik vardır: Puan ve iptal oranı.

 • Puanın belirli bir oranın altına düşmesi. Sürücülerin yolculukları her zaman istediği gibi gitmeyebilir, bu yüzden anlık puan düşüşleri, özel bir problem yaşanmadıkça kabul edilebilir. Fakat eğer bir sürücünün puanı sürekli düşüş gösteriyorsa, toplamda 100 yolculuk yapmış ve puanı 4.7 altına düşen sürücü uyarılacak ancak düşüş 5 üzerinden 4.6 puana kadar gerilerse sürücü sistemden uzaklaştırılacaktır. Sürücünün hesabını geri alabilmesi ancak belirlenen fiziksel toplantılara katılması, sınavları geçmesi ve yolculuk kalitesini düzelteceğini ispat etmesiyle mümkün olacaktır.
 • İptal oranının belirli bir orana yükselmesi. Sürücülerin iptal oranları, kabul edilen ve ardından iptal edilen yolculuk sayısının artmasıyla yükselir. Bir sürücünün, bir yolculuğu kabul etmesi ve ardından iptal etmesi, ilgili yolcuya kötü bir deneyim yaşatır ve ayrıca diğer sürücüleri de olumsuz etkiler. Bazı durumlarda sürücülerin kabul ettikleri yolculukları iptal etmek zorunda kaldığı anlaşılabilir bir durumdur. Fakat eğer bir sürücünün iptal oranı geçerli bir sebep olmadan ciddi oranda yükseliyorsa, Scotty ekibi sürücüyü uyaracak ancak yükseliş devam ederse sürücü sistemden uzaklaştırılacaktır.

Yolculuğun Güvenliği

Hem kendi, hem de yolcusunun güvenliğini tehlikeye atacak davranışlarda bulunan sürücülere çeşitli yaptırımlar uygalanacaktır. Örneğin:

 • Sürücünün kasksız sürüş yapması veya yolcuya kask vermemesi. Sürücülerin, güvenli motor yolculuğunun en önemli parçası olan kaskları, hem kendileri hem de yolcuları için temin etmeleri gerekmektedir.
 • Yolcuyu tedirgin edecek ve korkutacak şekilde motor kullanımı. Örneğin; ters yola sapmak, kırmızı ışıkta geçmek, çok kısa bir süreliğine olsa da motoru kaldırımdan sürmek ilgili sürücünün hesabının askıya alınması için yeterli sebeplerdendir. Unutulmamalıdır ki bu tür davranışlar sürücünün yalnızca kendisini değil, tüm Scotty sürücü topluluğunun itibarıyla ilgilidir. Bu yüzden bu tarz davranışlara müsamaha gösterilemeyecektir.
 • Eksik ekipmanla yolculuk yapmak. Her yolculuğun başında, yolculara teklif edilmesi gereken buff ve bone sürücülerin yanında bulundurması gereken ekipmanlardandır. Ayrıca eldiven ve dizlik korumaları da sürücülerin yanlarında bulundurması ve yolculara vermesi yolculuk güvenliği adına şiddetle tavsiye ettiğimiz ekipmanlar içindedir.
 • Yolcuya, yolculuk şartlarından bağımsız şekilde fiziksel temas kurmak. Scotty platformu içinde, herhangi bir kadın-erkek ilişkisine sebebiyet verecek veya cinsel amaç ve içerik taşıyan davranış yasaktır. Bununla beraber, yolculara fiziksel saldırıda bulunmak, temas içeren tehditkar davranışlar sergilemek sürücü hesabının süresiz kapatılması için yeterli sebeplerdir.
 • Yolculuk sırasında, yolculuk güvenliğini tehlikeye sokacak kişisel davranışlar. Örneğin; yolculuk sırasında telefon ile konuşmak.

Hile Yapmaya Teşebbüs

Güven, Scotty platformunun en önemli değeridir. Hile yapmaya ve sistemi kandırmaya çalışan kişiler bu değeri hiçe sayar. Bununla beraber, Scotty’i emeğiyle kullanan diğer insanları da zarara uğratmış olurlar. Bu yüzden hile yapmaya teşebbüs eden sürücü ve yolculara tolerans tanınmaz.

 • Sahte yolculuk yapmak veya yolculuğu olduğundan farklı göstermek. Tanıdıklarına Scotty yolcu uygulamasını yükletip, sahte yolculuk yapanlar veya sistemi herhangi bir şekilde kandırmaya çalışan sürücülerin hesapları tespit edildiği an cüzdanlarından 200 TL'lik miktar çekilir ve ikinci tespitte süresiz şekilde kapatılır.

Uygunsuz İletişim

Sürücüler, Scotty platformunun tüm değerlerini sahada temsil etmektedir. Bu yüzden yolcular ile kurdukları diyaloglar platformun duruşu ve gelişimi için çok önemlidir. Hem sürücü alımlarındaki sunumlarda hem de sürücü-yolcu iletişimi ile ilgili hazırlanan dökümanlarda bahsedilen iletişim çerçevesinin dışına çıkan sürücülerle ilgili aksiyon alınmaktadır. Uygunsuz iletişim kapsamına aşağıdaki durumlar girmektedir.

 • Saygısız şekilde iletişim kurmak. Yolcularla saygı çerçevesi dışında iletişim kurmak, agresif tavırlar sergilemek.
 • Online mecralarda istenmeyen iletişim kurmak. Örneğin, herhangi bir sosyal medya kanalında yolcular ile iletişime geçip, rahatsızlık veren davranışlarda bulunmak.
 • Yolcudan yüksek puan vermesini istemek. Yapılan araştırmalarda; yolcularına saygılı şekilde davranan, onlarla güven veren ve onlarla doğru tonda sohbet eden sürücülerin, yolcularından yüksek puan isteyen sürücülere göre daha yüksek puanlar aldığı ortaya çıkmıştır. Yolculardan yüksek puan istemek Scotty platformunda yapılmaması gereken bir davranıştır.
 • Yolculuk tamamlandıktan sonra yolcuyla istenmeyen şekilde iletişime geçmek. Unutulmamalıdır ki Scotty’de sürücülerin ve yolcuların numaraları anonim olarak gözükür ve her iki taraf da kişilerin özel numaralarına ulaşamaz. Buna rağmen, yolcunun rızası olmadan, telefonunu bir şekilde bulup, yolculuğun ardından yolcuyu aramak, mesaj atmak veya fiziksel olarak buluşmak, sürücünün sistemden uzaklaştırılmasına sebebiyet verir.

Scotty Yolculuk Kuralları ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak ve hem yolcu hem de sürücü hesaplarının hangi davranışlarda süresiz kapatılacağını, hangilerinde uyarı verileceğini veya geçici olarak kapatılacağını öğrenmek için hazırladığımız dökümana göz atabilirsiniz.

Aradığınız yanıtı buldunuz mu?