Selamlar Kahraman,

Kredi kartı ödemelerinde yolcunun indirimi olduğunda, ödeme ekranında gerçekleşen tasarım eksikliğinden kaynaklı soruları cevaplayalım, seni aydınlatalım istedik. 

İlk olarak, net kazanç bölümünde yazan tutarların toplamı hesaba geçecek tutarların toplamı değildir.

İndirimli yolculuklarda eğer yolcu Kredi kartı ile ödeme gerçekleştiriyorsa, ödemen iki kanal üzerinden hesaplarına geçmekte. Ödemenin büyük çoğunluğu senin banka hesabına, daha küçük bir miktarı ise cüzdanına aktarılıyor.

Basit bir örnek ile; 40 TL tutarında bir yolculuk gerçekleştirildi ve yolcu 10 TL’lik indirim kullandı. Yolcunun gerçekleştireceği 30 TL’lik ödemenin %80’i senin banka hesabına, 10 TL’lik indirimin %80’i ise cüzdanına aktarılacak.

Uygulama içerisindeki bu tasarımsal eksikliği en kısa zamanda gidermek ve net kazancın akışını daha anlaşılabilir hale getirmek adına çalışmalarımızı yapıyoruz. Mümkün olan en kısa zamanda gerekli güncellemeleri gerçekleştireceğiz.

Daha detaylı bir örneği aşağıda senin için hazırladık, kazancının bakiyene geçiş sürecini daha iyi anlayabilmek adına aşağıdaki örneği de inceleyebilirsin.

 

Yukarıda ekran görüntüleri paylaşılmış iki farklı yolculuk sonunda sürücünün hesabına geçmesi gereken tutar aşağıdaki şekilde hesaplanmaktadır.

Yolculuk detaylarında aşağıda toplam kısmında yazan miktarın %80’ini banka hesabınıza geçecek şekilde düşünebilirsiniz.

İlk yolculukta 31.05 TL’nin %80’i olan 24.84 TL hesaba geçecek olan tutardır. Bu şekilde hesaplamamızın nedeni ise yolculukta uygulanmış olan 10 TL indirimin %80’inin cüzdana yolculuk sonunda anında eklenmesidir.

İkinci yolculukta ise 31 TL tutan yolculuğun %80’i 24.8 TL yapmaktadır ve hesaba 24.8 TL yatmaktadır.

Aradığınız yanıtı buldunuz mu?